Przejdź do treści
    Strona główna » Eksport do USA to szansa dla polskich firm w 2025

    Eksport do USA to szansa dla polskich firm w 2025

    Eksport towarów i usług z Europy do Stanów Zjednoczonych stanowi fundament transatlantyckich relacji gospodarczych. Jako dwie największe gospodarki świata, Europa i Stany Zjednoczone wypracowały dynamiczne relacje handlowe, oparte na wspólnych wartościach, solidnych ramach regulacyjnych oraz zaangażowaniu w innowacje. Eksport z Europy do Stanów Zjednoczonych obejmuje szeroką gamę produktów, w tym maszyny, samochody, produkty farmaceutyczne i dobra luksusowe, a także usługi z zakresu kultury i technologii. Pomimo wyzwań, takich jak zmienne cła, różnice regulacyjne czy zmieniająca się dynamika geopolityczna, handel między Europą a USA nadal kwitnie. Ponadto sprzedaż internetowa otwiera nowe możliwości współpracy. Co europejscy eksporterzy powinni wiedzieć o kwestiach związanych z eksportem do Stanów Zjednoczonych?

    Eksport do USA
    Eksport do USA

    Europejski eksport do USA

    Pomimo ze Niemieckie firmy są obecne na rynku USA od dawana i są największym europejskim eksporterem do USA, ponad 160 miliardów dolarów w 2024 roku, rynek amerykański stanowi olbrzymi potencjał dla polskich firm i exporterów. Stosunki handlowe między USA i Polską znacznie wzrosły po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku. Członkostwo dostosowało Polskę do przepisów unijnych, zwiększając tym samym jej możliwości eksportowe. Polska jest jednym z wiodących partnerów handlowych USA w Europie Środkowej. Według amerykańskich danych w 2024, polskie firmy wyeksporotowaly do USA towary i uslugi w wysokości ponad roku 13 miliardów dolarów.

    Co Polska eksportuje do USA?

    Maszyny i urządzenia. Polska jest znaczącym eksporterem maszyn do USA, w tym maszyn do przetwarzania danych i części niezbędnych dla branży technologicznej. Dane Urzędu Statystycznego w USA pokazują, że maszyny to jeden z najważniejszych towarów importowanych z Polski, którego wartość szacuje się na ponad 2 miliardy dolarów rocznie.

    Komponenty samochodowe. Sektor motoryzacyjny czerpie znaczne korzyści z polskiego importu, obejmującego części i akcesoria samochodowe. Reputacja Polski jako producenta wysokiej jakości komponentów motoryzacyjnych sprawia, że jest ona kluczowym dostawcą dla amerykańskiego przemysłu motoryzacyjnego.

    Meble. Polskie meble cieszą się zainteresowaniem na rynku amerykańskim. Firmy takie jak IKEA w dużym stopniu zaopatrują się w Polsce ze względu na efektywność kosztową i wysoką jakość wykonania.

    Produkty spożywcze. Polska eksportuje do USA różnorodne produkty spożywcze, w tym nabiał, mięso i słodycze. Są one szczególnie popularne w miastach z dużą populacją europejską, gdzie ceniona jest autentyczność produktów spożywczych.

    Substancje chemiczne. Istotnym importem są także chemia przemysłowa i kosmetyki. Produkty te są niezbędne w różnych procesach produkcyjnych w USA i na rynkach konsumenckich.

    Tekstylia. Import tekstyliów z Polski obejmuje wysokiej jakości odzież i tekstylia przemysłowe wykorzystywane w różnych sektorach w USA.

    Elektronika. Istotnym importem jest także elektronika i komponenty elektryczne, a Polska jest znanym kontrahentem w dostarczaniu komponentów niezbędnych dla amerykańskiego sektora technologicznego.

    Dlaczego warto eksportować na rynek USA w 2025?

    Istnieje wiele przyczyn dlaczego Polskie firmy powinny poważnie pomyśleć o wejściu, eksporcie na rynek USA w 2025 roku.

    • Dywersyfikacja. Rynek wschodni został zamknięty, rynek europejski słabnie. Dochód z innych rynków pozwoli na przetrwanie trudnych czasów.
    • Łatwość prowadzenia działalności gospodarczej. Niska biurokracja i łatwe prowadzenie działalności gospodarczej na rynku USA.
    • Słabnąca gospodarka europejska. Eksport polskich towarów do największego rynku niemieckiego spadł o 10%.
    • Wysoka konsumpcja amerykańskich klientów. Średni dochód na rodzinę w USA wynosi 80 tysięcy dolarów.
    • Dostęp do łatwego kredytu. Amerykańscy konsumenci posiadają kolo 600 milinów kart kredytowych, gdzie średni dostępny kredy na kartach wynosi 30 tysięcy dolarów.
    • Branże i nisze przyszłości. Olbrzymi rozmiar i potencjał dla firmy działających w sektorze: technologicznym, opieka medyczna, AI, produkty medyczne i farmaceutycznym.
    • Kontrakty z rządem USA. Amerykański rzad jest jednym z najlepszych klientów na świecie, wydajać na zakupy produktów i towarów 759 miliardów dolarów w 2023 roku.
    • Nowe cła. Od 1 Marca 2025, rzad amerykański narzuci nowe clą na kraje posiadające wysoki deficyt handlowy z USA co tworzy nowe szanse dla polskich firm. 
    Eksport do USA 2025
    Wyzwania przed polskim eksporterem do USA

    Polski podmioty rozpoczynający eksport do USA natrafia na wiele barier, które mogą być trudne do rozwiązania bez posiadania dostępu do lokalnego doradcy w Stanach Zjednoczonych.

    • Zgodność z regulacjami prawnymi w USA. Różnice w standardach może stanowić wyzwania dla polskiego eksportera do USA. Polskie produkty, opakowania, etykiety, instrukcje, itp. muszą być zgodne z regulacjami prawnymi w USA. Na przykład amerykańskie prawo wymaga aby eksportowany produkt zawierał informacje o dystrybutorze lub importerze.
    • Kwestie logistyczne. Najczęściej towar eksportowany do USA nie jest dostarczony do klienta końcowego. Umowy z poważnymi kontrahentami, warunki sprzedaży, nawet z Amazon, zobowiążą europejskich eksporterów rozwiazania kwestii magazynowania produktów na terenie Stanów Zjednoczonych.
    • Lokalna obsługa. W wielu amerykańskich branżach fizyczna wysyłka europejskiego produktu do kontrahenta w Stanach Zjednoczonych to jeden z elementów współpracy. Poważni klienci w USA będą wymagać obsługi klienta w amerykańskiej strefie czasowej i lokalnego serwisowania produktu.
    • Monitorowanie rynku USA. Napięcia geopolityczne pomiędzy USA i innymi partnerami handlowymi mogą mieć wpływ na dynamikę europejskiego eksportu do USA w przyszłości. Nowe cła mogą zagrozić rentowności ale z drugiej strony stworzą olbrzymi szanse dla polskich eksporterów.

    Obecny trend firm produkcyjnych inwestujących w budowanie zakładów produkcyjnych na terenie Stanów Zjednoczonych.

    Źródła: